COPEAUX (10) (1).jpg

2nd annual prix rideau awards

The second annual Prix Rideau Awards were presented in 2009 at Shenkman Arts Centre, and reflected the 2008-2009 Theatre Season

English Awards

Outstanding Production

Empire Builders (Third Wall) 

5 o'Clock Bells (Sleeping Dog Theatre & The Great Canadian Theatre Company)

My Name is Rachel Corrie (Vision Theatre) 

Danny and the Deep Blue Sea (Chamber Theatre)

 

Outstanding Director

Joël Beddows - Empire Builders (Third Wall) 

Brian Quirt - 5 o'Clock Bells (Sleeping Dog Theatre & The Great Canadian Theatre Company) 

John P Kelly - Iron (SevenThirty Productions) 

John P Kelly - How the Other Half Loves (Gladstone Productions)

Donnie Laflamme - Danny and the Deep Blue Sea (Chamber Theatre)

Outstanding Female Performance

Margo MacDonald - Iron (SevenThirty Productions) 

Alix Sideris - Empire Builders (Third Wall) 

Sarah McVie - My Name is Rachel Corrie (Vision Theatre) 

Teri Rata Loretto - How the Other Half Loves (Gladstone Productions) 

Annie Lefebvre - Danny and the Deep Blue Sea (Chamber Theatre)

Lisa Twardowska - The Ventriloquist (Evolution Theatre)

Outstanding Male Performance

Pierre Brault - 5 o'Clock Bells (Sleeping Dog Theatre & The Great Canadian Theatre Company) 

Andy Massingham - How the Other Half Loves (Gladstone Productions) 

Paul Rainville - Disaster (New Theatre of Ottawa) 

Victor Cornfoot - Danny and the Deep Blue Sea (Chamber Theatre) 

Pierre Brault - Catapla (SevenThirty Productions) 

Outstanding Lighting Design

Lynn Cox - Empire Builders (Third Wall)

Martin Conboy - 5 o'Clock Bells (Sleeping Dog Theatre & The Great Canadian Theatre Company) 

David Magladry - Iron (SevenThirty Productions) 

Lynn Cox - My Name is Rachel Corrie (Vision Theatre) 

Jock Munro - Coma Unplugged (Great Canadian Theatre Company)

Outstanding Set Design

Ivo Valentik - Iron (SevenThirty Productions)

Brian Smith - Empire Builders (Third Wall) 

Lynn Cox - My Name is Rachel Corrie (Vision Theatre) 

Yannik Larivee - Coma Unplugged (Great Canadian Theatre Company)

Outstanding Costume Design

Angela Hache - Empire Builders (Third Wall)

Outstanding New Creation

5 o'Clock Bells (Sleeping Dog Theatre & The Great Canadian Theatre Company)

Outstanding Adaptation

Richard III (A Company of Fools) 

Outstanding Stage Management / Technical Award

Erin Finn - Kings of the Kilburn Highroad (SevenThirty Productions)

Natalie Gisele - My Name is Rachel Corrie (Vision Theatre)

Joshua McMillan - Stage Management | Evolution Theatre

French Awards

Coup de Cœur

Gilles Provost, Outstanding Performance

Benjamin Gaillard, Outstanding Director

Contact

Like what you see? Get in touch to learn more.

  • Facebook
  • Twitter
  • LinkedIn
  • Instagram