COPEAUX (10) (1).jpg

4th annual prix rideau awards

The fourth annual Prix Rideau Awards were presented in 2011, and reflected the 2010-2011 theatre season

English Awards

Outstanding Production

Blackbird (Third Wall Theatre)

Facts (Great Canadian Theatre Company / New Theatre of Ottawa)

Heroes (Great Canadian Theatre Company)

Swimming in the Shallows (Arts Court Productions)

Turn of the Screw (Screwdriver Collective)

Outstanding Director

Joël Beddows - Swimming in the Shallows (Arts Court Productions) 

Marry Ellis - Blackbird (Third Wall Theatre) 

Patrick Gauthier - Turn of the Screw (Screwdriver Collective) 

Lise Anne Johnson - Heroes (Great Canadian Theatre Company)

Andy Massingham - Twelfth Night (Ottawa Theatre School) 

Outstanding Female Performance

Sarah Finn - Shadows (Queen Mab/Parry Riposte Productions)

Emma Hunter - They All Do It (Odyssey Theatre) 

Catriona Leger - Someone for Everyone (NightHowl Productions)

Sarah McVie - Educating Rita (Arts Court Productions)

Kristina Watt - Blackbird (Third Wall Theatre) 

Outstanding Male Performance

Peter Froehlich - Heroes (Great Canadian Theatre Company)

Kris Joseph - Macbeth (St. Lawrence Shakespeare Festival) 

Kris Joseph - Turn of the Screw (Screwdriver Collective) 

John Koensgen - Blackbird (Third Wall Theatre) 

Paul Rainville - Heroes (Great Canadian Theatre Company) 

Outstanding Lighting Design

Lynn Cox - Swimming in the Shallows (Arts Court Productions) 

Guillaume Houët - Blackbird (Third Wall Theatre) 

Guillaume Houët - Turn of the Screw (Screwdriver Collective) 

Jock Munro - The List (Great Canadian Theatre Company) 

Jock Munro - Vimy (Great Canadian Theatre Company / NAC English Theatre)

Outstanding Set Design

Martin Conboy - Facts (Great Canadian Theatre Company / New Theatre of Ottawa)

Lynn Cox - Swimming in the Shallows (Arts Court Productions) 

Brian Perchaluk - Vimy (Great Canadian Theatre Company / NAC English Theatre)

Brian Smith - Heroes (Great Canadian Theatre Company

Ivo Valentik - Shakespeare's Danish Play (A Company of Fools)

Outstanding Costume Design

Judith DeBoer - Shadows (Queen Mab/Parry Riposte Productions)

Louise Hayden - Shakespeare's Danish Play (A Company of Fools)

Brian Perchaluk - Vimy (Great Canadian Theatre Company / NAC English Theatre)

Andrea Robertson - Macbeth (St. Lawrence Shakespeare Festival) 

Sarah Waghorn - Turn of the Screw (Screwdriver Collective) 

Outstanding New Creation

Airport Security (Gruppo Rubato) 

Facts (Great Canadian Theatre Company / New Theatre of Ottawa)

Shadows (Queen Mab / Parry Riposte Productions)

Six: At Home (Zopyra Theatre) 

They All Do It (Odyssey Theatre) 

Outstanding Adaptation

A Flea in Her Ear (SevenThirty Productions)

Heroes - Great Canadian Theatre Company

The Radio Show: It's a Wonderful Life (Gladstone Productions)

Outstanding Fringe Production

It's Just a Stage (Modern Geek Theatre)

Multinational Grape Corporations (Negative Theatre)

Shadows (Queen Mab / Parry Riposte Productions)

Six: At Home (Zopyra Theatre)

The Last Goddamned Performance Piece (Black Sheep Theatre) 

Emerging Artist Award

Anna Chambers (Stage Manager)

Nathan Ings (Actor)

Cari Leslie (Actor)

Guy Marsan (Actor)

Hilary Nichol (Stage Manager)

Technical / Stage Management Award

Nicholas Alain - It's Just a Stage (Modern Geek Theatre)

Rebecca Eamon - Macbeth and Trouble on Dibble Street (St. Lawrence Shakespeare Festival)

Jim Fritz - (Pulse Theatre Collective)

Hilary Nichol - A Flea in Her Ear (SevenThirty Productions)

Jane Vanstone Osborn - Turn of the Screw (Screwdriver Collective)

French Awards

Production de l'année

L'honnête homme/un one woman show (Poésie électrique) 

Et si on tuait l'ennui? 

Le bout du monde (Le Théâtre du Trillium)

Le Project Rideau (Théâtre la Catapulte) 

Rage (Théâtre la Catapulte)

Mise en scène de l'année

March Lemyre - l'honnête homme/un one woman show (Poésie électrique) 

Pier Rodier - Cyrano Tag (Copmagnie Vox Théâtre) 

Anne-Marie White - Le bout du monde (Le Théâtre du Trillium)

Dominique Lafon - L'illusion comique (Théâtre la Catapulte) 

Joël Beddows - Rage (Théâtre la Catapulte) 

Interprétation féminine de l'année

Geneviève Couture - L'honnête homme/un one woman show (Poésie électrique) 

Nathaly Charette - Rage (Théâtre la Catapulte) 

Larissa Corriveau - L'illusion comique (Théâtre la Catapulte)

Magali Lamèle - Le bout du monde (Théâtre du Trillium)

Emmanuelle Lussier Martinez - Le bout du monde (Théâtre du Trillium)

Interprétation masculine de l'année

Pierre Antoine Lafon Simard - L'illusion comique (Théâtre la Catapulte)

Richard Léger - Et si on tuait l'ennui? 

Victor Trelles - Rage (Théâtre la Catapulte) 

Benjamin Gaillard - Le Project Rideau (Théâtre la Catapulte) 

Gilles Provost - Mardis avec Morie (Théâtre de l'île)

Conception de l'année

Diane Bouchard (Marionettes) - L'effet réel des polluants...

Guillaume Houët-Brisebois (éclairage) - L'honnête homme/un one woman show (Poésie électrique)

Josée Bergeron-Proulx (Décor) - Le bout du monde (Théâtre du Trillium)

Julie Giroux (Décor) - Les sept jours de Simon Labrosse

Marcel Aymar (Env. Sonore) - Le bout du monde (Théâtre du Trillium) 

Prix Technique / de la regie

Benoît Roy - Le bout du monde (Théâtre du Trillium)

Guillaume Houët-Brisebouis - L'honnête homme/un one woman show (Poésie électrique)

Lindsay Tremblay - Le Project Rideau (Théâtre la Catapulte) 

Tina Goralski - L'illusion comique (Théâtre la Catapulte)

Adaption de l'année

Cyrano Tag (Compagnie Vox Théâtre)

Le bout du monde (Théâtre du Trillium)