COPEAUX (10) (1).jpg

1st annual prix rideau awards

The first annual Prix Rideau Awards were presented in 2008 at Arts Court Theatre, and reflected the 2007-2008 Theatre Season

English Awards

OUTSTANDING PRODUCTION

2020: Bang Bang, produced by The Great Canadian Theatre Company

2019: The Drowning Girls, produced by The Great Canadian Theatre Company 

2018: How Black Mothers Say I Love You, produced by The Great Canadian Theatre Company

2017: The Servant of Two Masters, produced by Odyssey Theatre 

2016: Woyzeck's Head, produced by Third Wall Theatre

2015: Re:Union, produced by Horseshoes & Hand Grenades 

2014: We Glow, produced by THEATRE 4.669 

2013: East of Berlin, produced by The Great Canadian Theatre Company

2012: Twelfth Night, produced by the St. Lawrence Shakespeare Festival 

2011: Swimming in the Shallows, produced by Arts Court Productions 

2010: The Syringa Tree, produced by The Great Canadian Theatre Company 

2009: Empire Builders, produced by Third Wall Theatre

2008: Greek, produced by Repercussion Theatre

OUTSTANDING DIRECTOR 

2020 (tie): Bronwyn Steinberg for Bang Bang, produced by the Great Canadian Theatre Company

2020 (tie): Krista Marchand for The Wolves 

2019: Bronwyn Steinberg for The Revolutionists, produced by Three Sisters Theatre Company 

2018: Paul Griffin for Lungs, produced by Cart Before the Horse 

2017: Andy Massingham for The Servant of Two Masters, produced by Odyssey Theatre Company

2016: Paul Griffin for Perfect Pie, produced by Cart Before the Horse 

2015: Sean Devine & John Langs for Re-Union, produced by Horseshoes & Hand Grenades 

2014: Emily Pearlman for HROSES, produced by Evolution Theatre

2013: John Koensgen for The Player's Advice to Shakespeare, produced by New Theatre of Ottawa

2012: Joël Beddows for The Lavender Railroad, produced by Evolution Theatre

2011: Joël Beddows for Swimming in the Shallows, produced by Arts Court Productions 

2010: Lise Ann Johnson for The Syringa Tree, produced by The Great Canadian Theatre Company 

2009: Joël Beddows for Empire Builders, produced by Third Wall Theatre

2008: Kevin Orr for Greek, produced by Repercussion Theatre

OUTSTANDING FEMALE PERFORMANCE

2020 (tie): Tamara Brown in A Winter's Tale, produced by the St. Lawrence Shakespeare Festival 

2020 (tie): Margo MacDonald in Heartlines, produced by Catalou/RAFT Theatre Productions

2019: Jacqui Du Toit in The Drowning Girls, produced by The Great Canadian Theatre Company 

2018: Lucinda Davis in How Black Mothers Say I Love You, produced by The Great Canadian Theatre Company

2017: Dana Fradkin in The Servant of Two Masters, produced by Odyssey Theatre

2016: Kristina Watt in Angel Square, produced by The Great Canadian Theatre Company

2015: Margo MacDonald, The Elephant Girls, produced by Parry Riposte Productions 

2014: Katie Swift in HROSES, produced by Evolution Theatre

2013: Margo MacDonald in Fly Me to the Moon, produced by The Great Canadian Theatre Company

2012: Beverley Wolfe in The Lavender Railroad, produced by Evolution Theatre

2011: Kristina Watt in Blackbird, produced by Third Wall Theatre

2010: Patricia Fagan in The Syringa Tree, produced by The Great Canadian Theatre Company 

2009: Margo MacDonald in Iron, produced by SevenThirty Productions

2008: Kristina Watt in Top Girls, produced by Third Wall Theatre

OUTSTANDING MALE PERFORMANCE

2020: Phillip Merriman in Bang Bang, produced by the Great Canadian Theatre Company

2019: Chris Ralph in The Virgin Trials, produced by the Great Canadian Theatre Company

2018: Matt Hertendy in Lungs, produced by Cart Before the Horse 

2017: Michael Hanrahan in Un-Countried, produced by THEATRE 4.669

2016: John Koensgen in Butcher, produced by The Great Canadian Theatre Company

2015: Tim Oberholzer in Hedwig and the Angry Inch, produced by Vanity Project

2014: Brad Long in We Glow, produced by THEATRE 4.669

2013: Greg Kramer in The Player's Advice to Shakespeare, produced by New Theatre of Ottawa

2012: Andy Massingham in Exit the King, produced by Third Wall Theatre

2011: Paul Rainville in Heroes, produced by The Great Canadian Theatre Company

2010: Paul Rainville in The Drawer Boy, produced by The Great Canadian Theatre Company

2009: Pierre Brault in 5 o'Clock Bells, produced by Sleeping Dog Theatre and the Great Canadian Theatre Company  

2008: Peter Froehlich in Merz 

OUTSTANDING DESIGN (2 Awards)

2020

2019

2018

2017

2016

2015

2014

2013

2012

Brian Smith

Graham Price

Andrea Steinwand

Brian Smith

Al Connors

Andrea Steinwand

John Doucet

John Doucet

Martin Conboy

Graham Price

Roger Schultz

Seth Gerry

John Webber

Al Connor

Brian Smith

Ivo Valentik

John Doucet

Martin Conboy

Ivo Valentik

Set Design

Lighting Design

Scenic Design

Set Design

Sound Design

Set Design

Set Design

Set & Props Design

Lighting Design

Set Design

Set, Lighting & Projections

Lighting Design

Set & Lighting Design

Sound Design

Set Design

Set Design

Set Design

Lighting Design

Set Design

Romeo & Juliet

The Wolves

The Revolutionists

The Drowning Girls

How Black Mothers Say I Love You

The Clean House

You Are Happy

The Gravitational Pull of Bernice Trimble

Portrait of an Unidentified Man

Butcher

Woyzeck's Head

Happiness

Re:Union

HROSES

God of Carnage

East of Berlin

Live from the Belly of a Whale

The Shadow Cutter

Speed-the-Plow

A Company of Fools

Krista Marchand

Three Sisters Theatre Company

The Great Canadian Theatre Company

The Great Canadian Theatre Company

Three Sisters Theatre Company

The Great Canadian Theatre Company

The Great Canadian Theatre Company

Pierre Breault

The Great Canadian Theatre Company

Third Wall Theatre

May Can Theatre

Horseshoes & Hand Grenades

Evolution Theatre

Third Wall Theatre

The Great Canadian Theatre Company

MiCasa Theatre

The Great Canadian Theatre Company

Plosive Productions